Zawody psychoterapeuty, psychologa i psychiatry są często mylone. Wszyscy zajmują się ludzką psychiką. Jednak istnieją różnice między nimi i warto wiedzieć, kiedy udać się po pomoc do danego specjalisty.

Psycholog

Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia wyższe z tytułem magistra psychologii. Psycholog ma uprawnienia do przeprowadzania testów psychologicznych (np. badanie inteligencji, osobowości, funkcji poznawczych). Psycholog bez dalszych szkoleń nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii. Zajmuje się konsultacjami psychologicznymi, poradnictwem psychologicznym lub interwencją kryzysową, do której prowadzenia także powinien odbyć dodatkowe szkolenie.

Psychiatra

Psychiatra jest to zawsze lekarz, który po ukończeniu studiów medycznych i 13-miesięcznego stażu podyplomowego rozpoczął lub ukończył specjalizację z zakresu psychiatrii. Psychiatrzy pracują w szpitalach psychiatrycznych lub w poradniach zdrowia psychicznego. Przepisują odpowiednie leki, kierują do psychoterapeutów i psychologów, konsultują pacjentów na innych oddziałach, opiniują do sądu. Do psychiatry nie trzeba skierowania. Zajmują się pacjentami z zaburzeniami i chorobami psychicznymi stosując głównie farmakoterapię. Z trzech omawianych zawodów tylko psychiatra (jako lekarz) może wystawić zwolnienie i wypisywać recepty na leki psychiatryczne.

Psychoterapeuta

Psychoterapeutą jest osoba, która po ukończeniu 5 letnich studiów wyższych (często psychologicznych, ale nie zawsze, gdyż w żadnym wypadku nie jest to warunek formalny), ukończyła 4-letnie podyplomowe szkolenie specjalistyczne z psychoterapii lub jest w trakcie takiego szkolenia. Psychoterapeuta powinien przejść własną psychoterapię w trakcie szkolenia a także pracować pod stałą superwizją. Psychoterapeuci działają w różnych nurtach (modalnościach) np.: humanistycznym, poznawczo-behawioralnym(CBT), psychodynamicznym lub systemowym. Psychoterapeuta pomaga pacjentom z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, np. depresją, lękami, zaburzeniami nastroju, a także z zaburzeniami osobowości. Najczęściej nie wystarcza jedno spotkanie z psychoterapeutą – pacjenci umawiają się na cykl spotkań, który może trwać kilka tygodni, lub nawet kilka lat. Ogromną rolę odgrywa więź łącząca pacjenta z psychoterapeutą. Dlatego też niezmiernie ważne jest wzajemne zaufanie i znalezienie dla siebie odpowiedniego terapeuty.

Świadomość i Rozwój

Żeby umówić się na wizytę, masz kilka możliwości:

1. Użyj naszej recepcji online. Wystarczy, że klikniesz „Rezerwuj” poniżej:

2… lub zadzwoń na nr +48 698 009 230 (kliknij „Zadzwoń teraz” jeśli przeglądasz na telefonie) – nasza recepcja odpowie na wszelkie twoje pytania i umówi wizytę.

3…lub napisz na kontakt@opsir.pl.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń teraz